TESTUJEMY AMUNICJĘ TRENINGOWĄ UTM

 

Na zlecenie wyłącznego dystrybutora w Polsce, firmy RWS Cetus ze Słupska wykonaliśmy testy i recenzję produktów firmy UTM  (Ultimate Training Munitions), znanej przede wszystkim z produkcji barwiącej amunicji treningowej.

Wszyscy profesjonaliści znają i doceniają walory tego dobrodziejstwa, które pozwala nam na strzelanie amunicją barwiącą, ślepą oraz amunicją z aluminiowymi pociskami o oznaczeniu TBR. Zacznijmy zatem od amunicji barwiącej o oznaczeniu MMR.

Przez wiele lat w jednostkach specjalnych wojska i policji oraz innych instytucji pracujących profesjonalnie z bronią palną jest to narzędzie szkoleniowe pozwalające przygotować operatorów do działania, reagowania w warunkach maksymalnie zbliżonych do realnych w jakich mogą się znaleźć w czasie swojej służby. Czy tarcza papierowa reaguje na Twój głos? Czy powoduje, że adrenalina buzuje w Twoim ciele i czujesz zagrożenie? Odpowiedź brzmi nie. Tylko żywy człowiek z bronią próbujący Cię trafić jest wstanie wywołać procesy w naszej głowie, które włączają prymitywne instynkty przetrwania i powodują, że podejmujemy decyzje, których w komfortowych warunkach nigdy byśmy nie podjęli. Do tego celu została stworzona amunicja barwiąca o oznaczeniu MMR UTM . Realne warunki, realna broń, realne reakcje strzelca. Trening „Force on Force” czyli człowiek na człowieka. Mam broń, która towarzyszy mi w czasie służby, wyciągam zamek, który służy do strzelania amunicją ostrą (bojową), zakładam zamek pomalowany na niebiesko, z którego nie da się strzelić z amunicji ostrej.

Producent maksymalnie mocno zadbał o bezpieczeństwo użytkowników. Moja zabójcza broń w tym momencie staje się bezpiecznym narzędziem treningowym. Biorę magazynki w kolorze niebieskim, których także nie da się pomylić i ładuje do nich srebrną amunicję wyraźnie inną wyglądem od amunicji ostrej. Aluminiowe lekkie łuski z pociskiem z plastykowym czubkiem wyglądają jak zabawkowe.

Mam na sobie cały sprzęt jakim posługuję się w swojej służbie. Nie zmieniam nic w konfiguracji sprzętu. Jestem prawie gotowy do zmierzenia się z zagrożeniem. Czy to wszystko co muszę zrobić? Nie, muszę jeszcze założyć akcesoria, która chronią szczelnie głowę, twarz, szyję, krocze. Niekoniecznie firmy UTM.

Stając naprzeciwko przeciwnika nie czuję się komfortowo, ponieważ trafienia w odsłonięte części ciała naprawdę bolą. Myślę, że porównywalnie jak kulki z paintballa. Człowiek instynktownie chroni swoje ciało, boi się trafień i ich unika, podejmując decyzję do wychylenia się, bądź wejścia do pomieszczenia mocno kalkuluje decyzje.

No i oczywiście jest jeszcze element wstydu po trafieniu, który w towarzystwie profesjonalistów jest powodem do późniejszych rozważań, analiz a czasami po prostu „szydery ze strony kolegów”. Koledzy prócz konstruktywnych wniosków nie pozostawiają na Tobie suchej nitki.

ZACZYNAMY!

 

Walka z żywym przeciwnikiem postawionym naprzeciwko Ciebie jest emocjonująca, wszystkie zmysły się wyostrzają i czujesz, że człowiek stojący po drugiej stronie chce być szybszy i sprytniejszy od Ciebie. Kiedy dochodzi do konfrontacji, kiedy broń zaczyna pracować słyszysz charakterystyczny wystrzał amunicji MMR. Czujesz kto był pierwszy i celniejszy.

Doskonale wiesz jaki popełniłeś błąd, w którym momencie i co mogłeś zrobić lepiej. Jeżeli przegrałeś to starcie, wieczorem po ściągnięciu ubrania może dodatkowo zobaczysz siniaki, które jeszcze raz ugruntują Twoje wnioski. Plusem jest to, że jeżeli sytuacja Cię zaskoczyła i tak naprawdę nie wiesz co się wydarzyło Twój przeciwnik po zajęciach może dać Ci obraz popełnionych przez Ciebie błędów i taka zebrana wiedza nie jest wiedzą teoretyczną tylko namacalnym realnym doświadczeniem, które jest bezcenne.

WNIOSEK?

 

Produkty klasy premium firmy UTM są najlepszym, niezawodnym trenażerem na rynku. Nie potrzebujesz laserów, multimediów, gogli 3d i innych nowinek technicznych. UTM to kompleksowy system dający użytkownikom pełny realizm działania.

Poza barwiącym MMR przetestowaliśmy naszą ulubioną amunicję aluminiową TBR.

TBR wymaga innych zamków oznaczonych kolorem czerwonym co w większości przypadków oznacza niebezpieczeństwo. Aluminiowe pociski są szybkie i celne. Dla przykładu porównamy sobie TBR do pocisków tzw. wiatrówki. Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, która mówi, że każdy kto ukończył 18 lat może kupić bez pozwolenia wiatrówkę, której pocisk wylatuje z lufy z energią kinetyczną nie przekraczającą 17 J [dżuli]. Średnia prędkość wiatrówki oscyluje w okolicy 250-280 m/s. Dla przykładu nabój 5,56mm TBR firmy UTM osiąga energię kinetyczną 14,4 J i prędkość ok 260 m/s co pokazuje, że można ten pocisk porównać do pocisku wiatrówki. Czym się różni od wiatrówki? Oczywiście tym, że możesz prowadzić trening na bazie swojej broni. Genialny zamknięty kompleksowy system pozwala Ci na trenowanie w każdych warunkach co dla profesjonalisty to szansa na systematykę i szybkie postępy. Wg producenta celny ogień amunicją 5,56mm możesz prowadzić na odległości 75 metrów, a z praktyki wiemy że spora cześć treningów strzelectwa dynamicznego odbywa się na odległości do 50m. Odległość 75 metrów dla sportowców to sporo drilli a dla mundurowych profesjonalistów to możliwość sprawdzenia wielu scenariuszy taktycznych i wyciągnięcia rzetelnych wniosków. Prowadzenie treningu strzeleckiego w bliskości z innymi strzelcami umożliwia strzelcowi prowadzenie ognia bez nadmiernego hałasu niszczącego nasz słuch 134 db i szkodliwej fali uderzeniowej, która oddziaływuje na nasze narządy a zwłaszcza mózg. Zalety TBR są najbardziej odczuwalne na strzelnicach zamkniętych i w budynkach gdzie prawdziwej amunicji towarzyszy spotęgowany przez ściany hałas i energia. Oczywiście nie możemy zapomnieć o gazach towarzyszących spalającemu się prochowi, które oddziałują na nasz układ oddechowy a metale ciężkie wchłaniane są do naszego organizmu.

 

WNIOSKI?

 

Produkt praktycznie bez wad. Mogę spytać Ciebie czy można chcieć czegoś więcej? Jeżeli jesteś profesjonalistą pracującym na broni to wiesz o czym mówię.

 

PODSUMOWANIE:

 

W trakcie używania tego typu amunicji należy zacząć od tego co w treningu strzeleckim jest najważniejsze i dzięki czemu odbędzie się kolejny trening, czyli warunki bezpieczeństwa. Ktoś kto poważnie traktuje swoją broń bardzo skrupulatnie powinien podchodzić do warunków bezpieczeństwa w obchodzeniu się z UTM. Wszystkie zasady bezpieczeństwa (ŚWIĘTA PIĄTKA Targets Creators) dotyczące broni palnej obowiązują tak samo. Nie jest to zabawka tylko narzędzie szkoleniowe przeznaczone dla ludzi, którzy profesjonalnie podchodzą do swojego rozwoju na broni i chcą intensyfikować swoje szkolenie oraz utrzymywać systematykę treningu.

Firma UTM przygotowała zamki do praktycznie każdego rodzaju broni i wciąż się rozwija tworząc kolejne konwersje do kolejnych pojawiających się egzemplarzy broni na świecie. Weszła również we współpracę z Fabryką Broni w Radomiu w wyniku czego powstały m.in. konwersje do polskiego karabinka MSBS/GROT dając tym samym żołnierzom Wojska Polskiego możliwości trenowania w ten sam sposób co jednostki specjalne NATO.

UTM jest używany już przez co najmniej dekadę przez jednostki specjalne wojska i policji czyli tych, którzy wyznaczają trendy i wybiegają w przyszłość aby być gotowym na zagrożenia, które dopiero nadejdą. Dla reszty profesjonalistów jest to nieunikniona droga, która na pewnym etapie pozwoli wejść na kolejny poziom zaawansowania i osiągnąć cele, które bez UTM były by nie możliwe do osiągnięcia lub osiągnięcie ich potrwało by wieki. Myślisz poważnie o swojej przyszłości to już skieruj swoją uwagę na produkty UTM.

Jesteś zainteresowany recenzją Twojego produktu?

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie specjalną ofertę.